Achievements

Sports

Athletics

star-icon Anglo Indian Sports Meet Nehru Stadium, Coimbatore
17th, 18th October 2014.
200 - Bronze medal
400 - Gold medal
Long Jump - Silver medal
Champion - Breethika
Athelet Meet
star-icon World Beater Talent Sporting Scheme Sports development Authority
11th of Feb 2014.
Shot put - I,II & III Place
long Jump - I place
100 mts - II place & III place
200 mts - I place
star-icon Winners for Regional Level competitions scholarship of Rs.6000 Given by Sports Development Authority of Tamilnadu.
Std VI - Sharon Rose & Sneha

Basket Ball

star-icon National level Basket ball 2016
Cindrella - II place and won a Silver medal.
star-icon District Level Basket ball Tournament Vikasa School
3 to 6 july 2014
Winner ( V.V.D. Kanthimathi Ammal Memorial Trophy )

Chess

star-icon State Level Children Chess Tournament January 2016
Std VII - I place
Athelet Meet
star-icon Chess October 2014
II Place

Athletics

star-icon Divisional Sports Meet Margosius Arts College, Nazareth Conducted By Caldwell Hr. Sec. School
7th November 2014.
200 - I Place
100 - I Place
Long Jump - III Place
4x100 mts, Relay - II Place
star-icon Anglo Indian Sports Meet Nehru Stadium, Coimbatore
17th, 18th October 2014.
200 - Bronze medal
4x100 mts, Relay - Silver medal
Long Jump - Bronze medal
Champion - Manisha
star-icon District Sports At Tharavai Stadium hosted by Caldwell Higher Secondary School
9th, 10th October 2014
100 mts - II place
200 mts - II place
Shot Put - I place
long Jump - I place
4 * 100 mts. Relay - I place
Junior Champion - Manisha
ach_athlet_october
star-icon Zonal Sports Meet V.V.D.Memorial Hr. Sec. School at Tharavai Stadium
13th August 2014
100 mts - I place & II Place
200 mts - I place
600 mts - II place
Shot Put - I place
long Jump - I place & II Place
4 * 100 mts. Relay - I place
ach_athleticl
star-icon Zonal Sports APC Veerabahu Matriculation Hr.Sec.School
22nd August 2013
100 mts - I place & II Place
200 mts - I place & II Place
Shot Put - I place
long Jump - I place & II Place
Discus - I place
4 * 100 mts. Relay - I place
best-school
star-icon ANGLO- INDIAN SPORTS MEET MONTFORT A.I.HR.SEC.SCHOOL, YERCAUD
24th August 2013
Shot Put - Silver medal
long Jump - Bronze Medal
4 * 100 mts. Relay - Bronze Medal
sports-yercaud
star-icon Winners for Regional Level competitions scholarship of Rs.6000 Given by Sports Development Authority of Tamilnadu.
Std VIII - Manisha & Ashika
star-icon District Level Holy Cross G.Hr.Sec.School,Tuticorin
3rd September 2013
Shot Put - I place
4 * 100 mts. Relay - I place
100 mts - II place
200 mts - II place
long Jump - II place
districtlevel-bestschool
star-icon Divisional level Hindu Nadar Hr.Sec.School
27th Nov. 2013
100 mts - I place
long Jump - I place
200 mts - II place
4 * 100 mts. Relay - II place
Junior Champion - N.Laura
junior-champion
star-icon State level Sports Meet
N.Laura participated in 100 mts,200 mts & Long Jump
star-icon Major Ports Sports Control All India Major Ports Champion
7th & 9th of Feb 2014
N. Laura – First in 100 mts, 200 mts, Long Jump & 100 mts hurdles - Second in 600 mts
Athletic Champion – N.Laura
star-icon World Beater Talent Sporting Scheme Sports development Authority
11th of Feb 2014.
Shot put - I Place

Ball Badminton

star-icon Zonal Level Games Holy Cross G.Hr.Sec.School, Tuticorin
1st August 2014
Winner
star-icon Zonal Sports APC Veerabahu Matriculation Hr.Sec. School
7th August 2013
Winner

Basket Ball

star-icon Basket ball Junior Nationals Nashik
Maharashtra
Manisha. E - Participated
star-icon District Match Caldwell Hr. Sec. School
21st, 25th and 26th August 2014
Winner
ach_bestschool
star-icon Zonal Level Games Holy Cross G.Hr.Sec.School, Tuticorin
1st August 2014
Winner
star-icon District level VIKASA School
4th to 6th july 2014
Winner (Pushpamammal Memorial Trophy)
star-icon Zonal Sports APC Veerabahu Matriculation Hr.Sec. School
7th August 2013
Winner
star-icon District level Holy Cross G.Hr.Sec.School, Tuticorin
29th and 30th of August 2013
Winner

Chess

star-icon Divisional Match Caldwell Hr. Sec. School
14th & 15th October 2014
II Place
star-icon Chess October 2014
II & III Place
star-icon District level Holy Cross G.Hr.Sec.School, Tuticorin
29th and 30th of August 2013
Runner

Lawn Tennis

star-icon District Match Caldwell Hr. Sec. School
21st, 25th and 26th August 2014
Winner (Singles and Doubles)
ach_bestschool
star-icon Zonal Level Games Holy Cross G.Hr.Sec.School, Tuticorin
5th August 2014
Winner (Singles and Doubles)
star-icon Zonal Sports APC Veerabahu Matriculation Hr.Sec. School
7th August 2013
Winner
star-icon District level Holy Cross G.Hr.Sec.School, Tuticorin
29th and 30th of August 2013
Winner (Singles and Doubles)

Shuttle Badminton

star-icon District Match Caldwell Hr. Sec. School
21st, 25th and 26th August 2014
Winner( Singles and Doubles )
star-icon Zonal Level Games V.V.D. Memorial Hr. Sec. School at Tharavai Stadium, Tuticorin.
11th August 2014
Winner (Doubles)
Shuttle Badminton
star-icon District level Holy Cross G.Hr.Sec.School, Tuticorin
29th and 30th of August 2013
Winner ( Singles and Doubles )

Squash

star-icon Divisional Match Caldwell Hr. Sec. School
14th & 15th October 2014
Winners
star-icon National Level Squash Tournament Gujarat
4th October 2014
2nd Rank (J. Uniqca )
Squash National
star-icon Bengal Junior Open Squash Tournament Calcutta Racket Club, Kolkatta
12th - 15th July 2014
4th Place
star-icon Divisional level Hindu Nadar Hr.Sec.School
22nd & 23rd Oct 2013
Winner ( Singles and Doubles )
star-icon State level
Singles - Bronze Medal

Table Tennis

star-icon District Match Caldwell Hr. Sec. School
21st, 25th and 26th August 2014
Runner(Singles)
Winner(Doubles)
ach_bestschool
star-icon Zonal Level Games Holy Cross G.Hr.Sec.School, Tuticorin
5th August 2014
Winner (Singles and Doubles)
star-icon District level Table Tennis Tuticorin Gymkhana club
Jan 31st 2014.
Thangambika - I place
Cabrini - II place
Sangeetha - III place
Sridharani & Divina got the “MOST PROMISING PLAYER AWARD”
 

Volley Ball

star-icon District Match Caldwell Hr. Sec. School
21st, 25th and 26th August 2014
Winner
ach_bestschool
star-icon Zonal Level Games Holy Cross G.Hr.Sec.School, Tuticorin
1st August 2014
Winner
star-icon Zonal Sports APC Veerabahu Matriculation Hr.Sec. School
7th August 2013
Runner
star-icon District level Holy Cross G.Hr.Sec.School, Tuticorin
29th and 30th of August 2013
Runner

Athletics

star-icon National Level Women Sports Competition Jammu Kashmir
12th January 2016.
4 X 100 mts - Silver Medal
National Level Women Sports Competition
star-icon Chief Minister’s Trophy for women By Sports Council
7th - 10th January 2016.
100 mts - I Place
Chief Minister’s Trophy for women
star-icon Chief Minister’s Trophy for women By Sports Council
7th - 10th January 2016.
Long Jump - I Place
Chief Minister’s Trophy for women
star-icon Chief Minister’s Trophy for women By Sports Council
7th - 10th January 2016.
Javelin - II Place
Chief Minister’s Trophy for women
star-icon All India Major Sports Athletic Meet V.O.Chidambaram Port ground
7th - 10th January 2016.
100 mts - I Place
200 mts - I Place
800 mts - I Place
1500 mts - I Place
Long jump - I Place
Shot put - I Place
Best Performer of the Day - N. Laura
All India Major Sports Athletic Meet
star-icon 29th Tamil Nadu Interschool Athletic Championship Erode
5th - 7th July 2014.
Long Jump - II Place
Triathlon - III Place
Pentathlon - VIII Place
star-icon All India Major Ports Meet Vishakapatnam
16th - 18th December 2014.
100 mts - I Place
100 mts hurdles - I Place
400 mts - I Place
Long jump - I Place
Pentathlon - I Place
800 mts - II Place
1500 mts - III Place
All India Sports Meet
star-icon National Level Athletic Meet Vijayawada
28th November 2014.
Long Jump - Silver Medal
Divisional Meet
star-icon Divisional Sports Meet Margosius Arts College Conducted By Caldwell Hr. Sec. School
7th November 2014.
100 mts hurdles - I Place
Long Jump - I & II Place
4x100 mts, Relay - I Place
Senior Champion - N. Laura
Divisional Meet
star-icon Anglo Indian Sports Meet Nehru Stadium, Coimbatore
17th, 18th October 2014.
100 - Silver & Bronze medal
200 - Silver & Bronze medal
Long Jump - Gold medal
4x100 mts Relay - Gold medal
Athelet Meet
star-icon District Sports At Tharavai Stadium hosted by Caldwell Higher Secondary School
9th, 10th October 2014
100 mts - I place
110 mts (Hurdles) - I place
200 mts - I place
long Jump - I place
Triple Jump - III place
Shot Put - III place
4 * 100 mts. Relay - I place
Senior Champion - Laura. N
ach_athlet_october
star-icon Zonal Sports Meet V.V.D.Memorial Hr. Sec. School at Tharavai Stadium
13th August 2014
100 mts - I place & II Place
200 mts - I place & II Place
Shot Put - I place
long Jump - I place & II Place
Triple Jump - I place & II Place
4 * 100 mts. Relay - I place
ach_athleticl
star-icon Zonal Sports APC Veerabahu Matriculation Hr.Sec.School
22nd August 2013
100 mts - I place & III Place
200 mts - I place & II Place
400 mts - I place & II Place
Shot Put - I place & III place
long Jump - I place
Discus - I place & III place
Javelin - II place
4 * 100 mts. Relay - I place
best-school
star-icon ANGLO- INDIAN SPORTS MEET MONTFORT A.I.HR.SEC.SCHOOL, YERCAUD
24th August 2013
400 mts - Gold Medal
200 mts - Silver Medal
100 mts - Bronze Medal
4 * 100 mts. Relay - Gold Medal
sports-yercaud
star-icon District Level Holy Cross G.Hr.Sec.School,Tuticorin
3rd September 2013
4 * 100 mts. Relay - I place
200 mts - I & II place
400 mts - I & II place
100 mts - II place
Shot Put - III place
long Jump - III place
districtlevel-bestschool
star-icon Divisional level Hindu Nadar Hr.Sec.School
27th Nov. 2013
4 * 100 mts. Relay - II place
400 mts - III place
senior-champion
star-icon Chief Minister cup District Sports Council
Oct 7th 2013
100 mts - I & III place
400 mts - III place
Shotput - II place
 

Ball Badminton

star-icon Divisional Match Caldwell Hr. Sec. School
14th & 15th October 2014
Winners
star-icon Zonal Level Games Holy Cross G.Hr.Sec.School, Tuticorin
1st August 2014
Winner
star-icon Zonal Sports APC Veerabahu Matriculation Hr.Sec. School
7th August 2013
Runner
star-icon District level Holy Cross G.Hr.Sec.School, Tuticorin
29th and 30th of August 2013
Winner
star-icon Divisional level Hindu Nadar Hr.Sec.School
22nd & 23rd Oct 2013
Runner ( Singles and Doubles )
star-icon Chief Minister cup District Sports Council
Oct 7th 2013
Winner
 

Basket Ball

star-icon District level VIKASA School
5th to 7th January 2016
Winner (Trophy)
star-icon Chief Minister’s Trophy for women By Sports Council
7th - 10th January 2016.
I & II Place
star-icon Divisional Match Caldwell Hr. Sec. School
14th & 15th October 2014
Winners
star-icon District Match Caldwell Hr. Sec. School
21st, 25th and 26th August 2014
Winner
ach_bestschool
star-icon Zonal Level Games Holy Cross G.Hr.Sec.School, Tuticorin
1st August 2014
Winner
star-icon District level VIKASA School
4th to 6th july 2014
Winner (Jeyajothi Memorial Trophy)
star-icon Zonal Sports APC Veerabahu Matriculation Hr.Sec. School
7th August 2013
Runner
star-icon District level Holy Cross G.Hr.Sec.School, Tuticorin
29th and 30th of August 2013
Winner
star-icon Divisional level Hindu Nadar Hr.Sec.School
22nd & 23rd Oct 2013
Winner
star-icon State level
Participated in State Level
star-icon Chief Minister cup District Sports Council
Oct 7th 2013
Winner
 

Beach VolleyBall

star-icon Beach volley ball By Sports Development Authority of Tamilnadu
24th November 2014
Senior Team - I Place
star-icon Divisional level Hindu Nadar Hr.Sec.School
22nd & 23rd Oct 2013
Winner
star-icon State level
Participated in State Level

Chess

star-icon Divisional Match Caldwell Hr. Sec. School
14th & 15th October 2014
I Place
star-icon Chess October 2014
I & III Place
star-icon District level Holy Cross G.Hr.Sec.School, Tuticorin
29th and 30th of August 2013
Runner

Lawn Tennis

star-icon Chief Minister’s Trophy for women By Sports Council
7th - 10th January 2016.
I Place
star-icon Divisional Match Caldwell Hr. Sec. School
14th & 15th October 2014
III Place
star-icon District Match Caldwell Hr. Sec. School
21st, 25th and 26th August 2014
Winner (Singles and Doubles)
ach_bestschool
star-icon Zonal Level Games Holy Cross G.Hr.Sec.School, Tuticorin
5th August 2014
Winner (Singles and Doubles)
star-icon Zonal Sports APC Veerabahu Matriculation Hr.Sec. School
7th August 2013
Winner
star-icon District level Holy Cross G.Hr.Sec.School, Tuticorin
29th and 30th of August 2013
Winner ( Singles and Doubles )
star-icon Divisional level Hindu Nadar Hr.Sec.School
22nd & 23rd Oct 2013
Winner ( Singles )

Shuttle Badminton

star-icon Chief Minister’s Trophy for women By Sports Council
7th - 10th January 2016.
I Place
star-icon Divisional Match Caldwell Hr. Sec. School
14th & 15th October 2014
III Place
star-icon District Match Caldwell Hr. Sec. School
21st, 25th and 26th August 2014
Winner( Singles and Doubles )
ach_bestschool
star-icon Zonal Level Games V.V.D. Memorial Hr. Sec. School at Tharavai Stadium, Tuticorin.
11th August 2014
Winner (Doubles)
Shuttle Badminton
star-icon District level Holy Cross G.Hr.Sec.School, Tuticorin
29th and 30th of August 2013
Winner ( Singles and Doubles )
star-icon Divisional level Hindu Nadar Hr.Sec.School
22nd & 23rd Oct 2013
Runner ( Singles and Doubles )
star-icon Chief Minister cup District Sports Council
Oct 7th 2013
Winner ( Singles & Doubles )
 

Table Tennis

star-icon Zonal Level Games Holy Cross G.Hr.Sec.School, Tuticorin
5th August 2014
Winner (Singles and Doubles)
star-icon District level Holy Cross G.Hr.Sec.School, Tuticorin
29th and 30th of August 2013
Runner ( Singles and Doubles )
star-icon District level Table Tennis Tuticorin Gymkhana club
Jan 31st 2014.
Thangambika - I place
Cabrini - II place
Sangeetha - III place
Sridharani & Divina got the “MOST PROMISING PLAYER AWARD”
 

Volley Ball

star-icon District Match Caldwell Hr. Sec. School
21st, 25th and 26th August 2014
Runner
ach_bestschool
star-icon Zonal Level Games Holy Cross G.Hr.Sec.School, Tuticorin
1st August 2014
Winner
star-icon Zonal Sports APC Veerabahu Matriculation Hr.Sec. School
7th August 2013
Winner
star-icon District level Holy Cross G.Hr.Sec.School, Tuticorin
29th and 30th of August 2013
Runner

Squash

star-icon State Level Republic Day Games Theni
8th, 9th & 10th December 2014
J.Uniqca & J.Sureka - Bronze medal
star-icon State Level Republic Games Salem
27th & 28th November 2014
Bronze medal
Squash
star-icon Divisional Match Caldwell Hr. Sec. School
14th & 15th October 2014
Winners

Swimming

star-icon State Level Republic Day Games Theni
8th, 9th & 10th December 2014
Bronze medal
Swimming

Athletics

star-icon Divisional Sports Meet Margosius Arts College Conducted By Caldwell Hr. Sec. School
7th November 2014.
Relay - II Place
star-icon Anglo Indian Sports Meet Nehru Stadium, Coimbatore
17th, 18th October 2014.
100 - Gold medal
400 - Gold medal
Shot put - Bronze medal
4x100 mts Relay - Gold medal
Athelet Meet
star-icon District Sports At Tharavai Stadium hosted by Caldwell Higher Secondary School
9th, 10th October 2014
100 mts - I & II place
200 mts - III place
Shot Put - I place
Discus - III place
4 * 100 mts. Relay - I place
Super Senior Champion - Reema
ach_athlet_october
star-icon Zonal Sports Meet V.V.D.Memorial Hr. Sec. School at Tharavai Stadium
13th August 2014
100 mts - I place & II Place
200 mts - I place
Shot Put - I place & III place
Discus - II Place
4 * 100 mts. Relay - I place
ach_athleticl
star-icon Zonal Sports APC Veerabahu Matriculation Hr.Sec.School
22nd August 2013
100 mts - I place & III Place
200 mts - I place & II Place
400 mts - I place & III Place
Shot Put - I place
long Jump - III place
Discus - III place
Javelin - II place
4 * 100 mts. Relay - I place
best-school
star-icon ANGLO- INDIAN SPORTS MEET MONTFORT A.I.HR.SEC.SCHOOL, YERCAUD
24th August 2013
Shot Put - Gold Medal
200 mts - Silver Medal
400 mts - Silver Medal
100 mts - Bronze Medal
4 * 100 mts. Relay - Silver Medal
sports-yercaud
star-icon District Level Holy Cross G.Hr.Sec.School,Tuticorin
3rd September 2013
4 * 100 mts. Relay - I place
100 mts - I & II place
200 mts - I place
Shot Put - II place
400 mts - Silver medal
districtlevel-bestschool
star-icon Divisional level Hindu Nadar Hr.Sec.School
27th Nov. 2013
4 * 100 mts. Relay - I place
200 mts - II place
Shot Put - II place
100 mts - III place
supersenior-champion
star-icon District Level Women Sports Panchayat union
25th Oct 2013
100 mts - I & II place
400 mts - I & II place
Shot Put - I place
Long Jump - II place
 

Beach VolleyBall

star-icon Divisional Match Caldwell Hr. Sec. School
14th & 15th October 2014
Runners

Ball Badminton

star-icon Chief Minister cup Conducted by District Sports Council
22nd November 2014
Runner
ach_cmcup
star-icon Divisional Match Caldwell Hr. Sec. School
14th & 15th October 2014
Winners
star-icon Zonal Level Games Holy Cross G.Hr.Sec.School, Tuticorin
1st August 2014
Winner
star-icon Zonal Sports APC Veerabahu Matriculation Hr.Sec. School
7th August 2013
Winner
star-icon District level Holy Cross G.Hr.Sec.School, Tuticorin
29th and 30th of August 2013
Winner
star-icon Divisional level Hindu Nadar Hr.Sec.School
22nd & 23rd Oct 2013
Winner
star-icon State level
Participated in State Level

Basket Ball

star-icon State Level Republic Day Theni
8th - 10th December 2014
Participated
star-icon Chief Minister cup Conducted by District Sports Council
22nd November 2014
Winners
ach_cmcup
star-icon Divisional Match Caldwell Hr. Sec. School
14th & 15th October 2014
Winners
star-icon District Match Caldwell Hr. Sec. School
21st, 25th and 26th August 2014
Winner
ach_bestschool
star-icon Zonal Level Games Holy Cross G.Hr.Sec.School, Tuticorin
1st August 2014
Winner
star-icon District level A.P.C. College
8th Jan 2014
Our scholl bagged the I Place
star-icon Zonal Sports APC Veerabahu Matriculation Hr.Sec. School
7th August 2013
Winner
star-icon District level Holy Cross G.Hr.Sec.School, Tuticorin
29th and 30th of August 2013
Winner
star-icon Divisional level Hindu Nadar Hr.Sec.School
22nd & 23rd Oct 2013
Winner
star-icon State level
Participated in State Level
star-icon 3 on 3 Match Tuticorin Basket Ball Association
27th & 28th Dec 2013
Basket Ball - I & II Place

Chess

star-icon Divisional Match Caldwell Hr. Sec. School
14th & 15th October 2014
I & III Places
star-icon Chess October 2014
I & II Place
star-icon District level Holy Cross G.Hr.Sec.School, Tuticorin
29th and 30th of August 2013
Runner

Lawn Tennis

star-icon State Level Republic Day Theni
8th - 10th December 2014
Participated
star-icon Chief Minister cup Conducted by District Sports Council
22nd November 2014
Winner (Singles and Doubles)
ach_cmcup
star-icon Divisional Match Caldwell Hr. Sec. School
14th & 15th October 2014
Winners
star-icon District Match Caldwell Hr. Sec. School
21st, 25th and 26th August 2014
Winner (Singles and Doubles)
ach_bestschool
star-icon Zonal Level Games Holy Cross G.Hr.Sec.School, Tuticorin
5th August 2014
Runner (Singles and Doubles)
star-icon Zonal Sports APC Veerabahu Matriculation Hr.Sec. School
7th August 2013
Winner
star-icon District level Holy Cross G.Hr.Sec.School, Tuticorin
29th and 30th of August 2013
Winner ( Singles and Doubles )

Shuttle Badminton

star-icon State Level Republic Day Theni
8th - 10th December 2014
Participated (Singles and Doubles)
star-icon Divisional Match Caldwell Hr. Sec. School
14th & 15th October 2014
Winners
star-icon District Match Caldwell Hr. Sec. School
21st, 25th and 26th August 2014
Winner( Singles and Doubles )
ach_bestschool
star-icon Zonal Level Games V.V.D. Memorial Hr. Sec. School at Tharavai Stadium, Tuticorin.
11th August 2014
Winner (Doubles)
Shuttle Badminton
star-icon District level Holy Cross G.Hr.Sec.School, Tuticorin
29th and 30th of August 2013
Winner ( Singles and Doubles )

Table Tennis

star-icon Zonal Level Games Holy Cross G.Hr.Sec.School, Tuticorin
5th August 2014
Winner (Singles and Doubles)
star-icon District level Holy Cross G.Hr.Sec.School, Tuticorin
29th and 30th of August 2013
Runner ( Singles and Doubles )
star-icon District level Table Tennis Tuticorin Gymkhana club
Jan 31st 2014.
Thangambika - I place
Cabrini - II place
Sangeetha - III place
Sridharani & Divina got the “MOST PROMISING PLAYER AWARD”
 

Volley Ball

star-icon Chief Minister cup Conducted by District Sports Council
22nd November 2014
Runner
ach_cmcup
star-icon District Match Caldwell Hr. Sec. School
21st, 25th and 26th August 2014
Runner
ach_bestschool
star-icon Zonal Level Games Holy Cross G.Hr.Sec.School, Tuticorin
1st August 2014
Winner

Intra School Activities

We strongly believe that each child is a genius and our aim is to unfold the genius within her.

Elocution, Debates, Dramatics, Spelling Bee, Quiz Competitions, Talent Search and Olympiad Exams, Games and Sports, Yoga, General and Special Assemblies and Talents Day provide the right platform to showcase their ability and good communication skills – an absolute necessity for the modern world.

The best athletes are selected and trained for all inter-school sports and tournaments like basket ball, Volley ball, Ball badminton, Table Tennis, Squash and Relays for both senior and middle school divisions.

  • Zonal Matches – August 7th
  • Anglo-Indian Sports Meet – August 24th
  • District Match – August 29th & 30th
  • District Sports – September 3rd
  • Chief Minister’s Cup-October 7th
  • Divisional Matches – October 22nd & 23rd
  • District Level Women Games & Sports - October 25th
  • District Level Women Games & Sports - October 25th
  • Interschool Band Competitions – November 13th
  • Centenary Celebration of Thaninayagam Adigal – November 23rd
  • Divisional Sports – November 27th
  • Hindu-Classroom of the Year Contest – December 10th
  • 3 on 3 Match – December 27th & 28th
  • State Level Beach Volley Ball – December 29th & 31st
  • 56th State Level - Republic Day Sports Meet – January 3rd – 5th
  • District Level School Girls Basket Ball Tournament – January 6th – 8th
  • 31st State Level Bharathiyar Day Tournament – January 10th – 12th
  • District Level Table-Tennis Tournament – January 31st
  • All India Major Ports Championship – February 7th – 9th

top-arrow